Tulosta

 

Hei!

Jotain on tapahtunut sitten viime kirjeen sukuseuran parissa.  Facebook-sivut on perustettu ja löytyvät osoitteesta Tiittanen/Tiitta-sukuseura ry. Käykäähän kurkkaamassa - voi löytää vaikka kadoksissa olleen sukulaisen. Edelleen myös kotisivut ovat toiminnassa. Löytyvät www.tiittanen.net osoitteesta ja odottelevat tarinoita ym.

Sukujulkaisut ovat kaikki myyty, mutta painatamme niitä muutaman lisää jos näyttää että on tarvetta. Täydennetty sukuseuran julkaisu saa odottaa muutaman vuoden. Mutta sinne tarvitaan niitä muuttuneita tietoja. Henkilöitä on poistunut keskuudestamme, uusia syntynyt, on menty avioliittoon ja ehkä erottukin. Ehkä myös jotain sukuhaaroja on jäänyt edellisestä julkaisusta kokonaan pois.

Tietoja saa lähettää suoraan puheenjohtajalle, mutta sihteerikin ottaa tietoja vastaa. 

Kaikki eivät ole muistaneet maksaa jäsenmaksuaan, mutta tämä kirje lähetetään vielä myös heille. Maksamalla jäsenmaksun pysyt edelleen sukuseuran jäsenenä. Mikäli et jostakin syystä halua seuraan kuulua, niin siitä voisi informoida sihteeriä. Myös uudet jäsenet ovat tervetulleita joukkoon. Jäsenmaksu on 15 euroa vuosi ja tilinumero on FI57 4212 0010 1651 95. Tiedot myös tässä kirjeen mukana.

Viime kokouksessa suunniteltiin vuosikokousta pidettäväksi pohjoisen suunnalla ja sitten kesätapahtuma erikseen. Hallitus kuitenkin päätti nyt yhdistää vuosikokouksen ja kesätapahtuman kesäkuun alkuun Tampereelle. Tarkemmat tiedot tuonnempana.

Sukuseuran tuotteita voi tilata seuran sihteeriltä.

Muistat myös: Komiat karjalaiset kesäjuhlat järjestetään Seinäjoella 17.-19.6.2016.

Vuosi on myös kansantanssin riemuvuosi.  Pispalan sottiisi 8-12.6.2016 Tampere.  

Granifolk eli SKY:n kesäjuhla Kauniaisissa 17-19.6.2016.

Kesätapahtuma ja Vuosikokous 11 - 12.6.2016 Tampereella.

Lauantaina 11.6.2016 kokoonnumme kokouksen pitoon ja ruokailuun vanhalle Tampellan alueelle, Tammerkosken rantaan museokeskus Vapriikkiin, Alaverstaanraitti 5, kello 11.30. Kokous alkaa kello 12.00. Lounaan hinta on 16.50 €/ henkilö.

Siitä siirrymme 300 m päässä olevaan Tampereen Komediateatteriin, Lapintie 3, jossa alkaa kello 15.30 katetulla ulkoilmanäyttämöllä uutuuskomedia Reinikainen. Liput näytökseen saa varattua maksamalla 8.5.2016 mennessä lipun 33.00 € sukuseuran tilille FI57 4212 0010 1651 95.      Viitteeksi teatteri ja lähtijöiden nimet.

Mikäli osallistut vain kokoukseen ilmoittaudu 30.5.2016 mennessä Heidi Rantala 044-5885664.

Näytöksen jälkeen n. 17.30 siirtyminen hotelliin. Iltaohjelma ja -ruokailu järjestetään myöhemmin.

Majoitus on varattu Hotelli Scandic Tampere Station, Ratapihankatu 37. Yhden hengen huone maksaa 105 €/ yö ja 2 hengen huone 125 €/yö.

Jokainen varaa huoneensa itse suoraan hotellista käyttämällä varaustunnusta TIT110616 27.05.2016 mennessä puhelinnumerosta: 03-3398000

Tämän päivämääränjälkeen varaamattomat huoneet vapautuvat automaattisesti takaisin hotellin myyntiin eikä tarjoushinta ole enää voimassa.

Sunnuntaina mikäli halukkuutta riittää, voimme käydä puolilta päivin opastetusti tutustumassa Kangasalan Karjalaiseen Kulttuurikeskukseen. Vierailuun sisältyy opastus ja kahvittelu. Ilmoittaudu 30.5.2016 mennessä Heidi Rantala 044-5885664.

Tietoa teatteriesityksestä Reinikainen:

Reinikainen on uutuuskomedia pohjautuen 80-luvun kenties suosituimpaan kotimaiseen tv-sarjaan. Tampereen Komediateatteri tuo tämän legendaarisen konstaapelin työtovereineen lavalle ensimmäisenä koko maailmassa. Tenho Saurenin tunnetuksi tekemän hahmon roolissa nähdään hulvaton koomikko-näyttelijä Risto Korhonen.  Hän oli yleisön rakastama Reinikainen jo kesällä 2015 Komediateatterin yleisöennätyksen tehneessä ilottelussa Tankki täyteen. Esko Roine tekee paluun omaan rooliinsa Ylikomisario Rautakalliona. 

Tärkeät päivät kertauksena:

Maksa teatterilippusi 8.5. mennessä seuran tilille, varaa hotellisi 27.5. suoraan hotellista ja jos osallistut tutustumiseen Karjalaiseen Kulttuuri Keskukseen tai vain kokoukseen ilmoittaudu viimeistää 30.5. (Heidi Rantala 044-5885664).

Sukuseuran tuotteita myynnissä kokouksessa

Puheenjohtajan yhteystiedot: Jyrki Tiittanen puhelin: 0415261422.

Sähköposti: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen..

 

Sihteeri: Aino Tiittanen puhelin 0407250647. 

Sähköposti: Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen.

 

Tervetuloa kokoukseen ja kesätapahtumaan Tampereelle!